Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

10 rokov po ... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

človek dokáže ešte viac ak spolupracuje

s Prírodou. Dôkaz leží na Peknej vyhliadke pod Hrebienkom, teda v centrálnej časti Tatier na výpeku: http://blogy.hnonline.sk/micha...
 

 

Človek je veľmi šikovný tvor a dokáže robiť skvelé veci. Dokonca manažovať ekosystémy skoro rovnako dobre ako príroda. Avšak čím bližšie sa blíži tejto limite, tým je táto jeho činnosť nákladnejšia. Je to preto, že prírodné ekosystémy sú enormne zložité a na ich optimálny manažment je potrebné kontrolovať všetky ich prvky a väzby medzi nimi. To robí len príroda. Práve preto všade vidíme lacnejšie aktívne riešenia, dosahujúce mizernú kvalitu.
 

 

Nie je to celkom tak. S 3 a 4 vetou nemožno celkom súhlasiť. Na lesníckych školách sa učí taká formulka, že sústredená ťažba je lacnejšia ako roztrúsená ťažba (ani s týmto nemožno celkom súhlasiť). Manažment v lesoch, ak tu máme na mysli hospodárenie v lesoch človekom, je prirodzene nepretržitý proces a musí byť vnímaný komplexne. Nemožno striktne škatuľkovať ťažbu, približovanie dreva, obnovu, pestovné a výchovné zásahy. Ak by sme to bližšie a komplexnejšie rozanalyzovali, roztrúsené ťažby sú nielen ekologickejšie, ale aj ekonomickejšie (vôbec nie je potrebné ani extra budovanie nových prístupových ciest). Je to len o celkovom systéme a prístupe. Vôbec nie je ani potrebné kontrolovať všetky prvky prírodného ekosystému. Stačí ich len poznať a prispôsobiť sa im.
 

 

Práve lesníctvo un-block je v podobe ako je zadefinovaná v zákone o lesoch a plánoch starostlivosti jedným z tých lacnejších spôsobov riadenie prírodných ekosystémov. Kľudne si vystačí s redukciou lesného ekosystému na lesný porast.
 

 

Súčasný zákon o lesoch nie je celkom šťastná právna norma. Príliš zlial dokopy podstatu lesa s hospodárskym využívaním lesa. Zákon č. 326/2005 Z.z. bol vytvorený skôr pre účely podnikania v lesoch a tomu i prispôsobený (+ reorganizácie Lesov SR, š.p., lesníckeho výskumu, taxácie a pod., prebiehajúce v dobe jeho tvorby a nadobudnutia účinnosti, atď.). Legislatíva predchádzajúca tomuto zákonu bola predsa o niečo rozumnejšia, aspoň jej diferenciácia (osobitný zákon o lesoch a zákon o hospodárení v lesoch a štátnej správe LH).
 

Pán Wiezik

To je Vaša predstava. Moja predstava je, že ak prírode sa dáme napiť, tak dokáže zázraky. Tu je dôkaz z vodného lesa: http://kravcik.blog.sme.sk/c/3...
Ak nechate poškodenú krajinu tak môžete menežovať čo len chcete a výsledok bude nulový a toto je koncept samovývoja človekom poškodenej krajine.
 

 

O com sa bavime? Plochy ktore riesite vo svojom "vodnom lese" predsa neboli ponechane na samovyvoj ale natvrdo zasanovane. Prispevok je predsa o uplne inom manazmentovom modele. V lesoch Tichej a Koprovej doliny su vase prehradzky uplne zbytocne. A uz ked som pri tom porovnavani, kvalita bobrej hradze je tou nedosiahnutelnou limitou pre vasu cinnost.
 

 

Neruhaj sa Majstrovym hradzkam !

Tie su potrebne vsade, aj v 5-tom stupni ochrany. Vid pripad rozbagrovanej mokrade pri Lubeniku.
Bobor ma jednu nevyhodu, nevie vystavit fakturu ...
 

 

Neporovnávajme zdevastované holoruby s regenerujúcimi sa polomami. Potreba "napiť sa" by nevznikla bez predchádzajúcej ľudskej intervencie. Takže spolupráca v prípade, ktorý uvádzate prichádza až post-mortem.
 

Prečo Kravčík klame?

Pán Kravčík a prečo klamete verejnosť? Citujem z Vášho blogu: "Keď v Bavorsku po veternej smršti v roku 1988 padlo v monokultúrnych lesoch viac ako 70 mil. m3 dreva, tak ochranári s lesníkmi sa nehádali, ale sa spojili v partnerskú spoluprácu pre ekologizácii lesov v celom Nemecku. Výsledok? Predišli ďalším kalamitám, lebo robili také kroky, ktoré dovolili aj stojace monokultúrne lesy vyrezať a ich výsadbou pretvárať na zmiešaný prírode blízke lesy. " ... To je lož. A aká je Pravda? "Odkedy presne platí v Bavorskom lese bezzásahovosť?
Tá myšlienka sa zrodila ešte v roku 1970. Ministerstvo životného prostredia vtedy rozhodlo, že od roku 1982 sa v národnom parku nebude odpratávať kalamitné drevo, aby sme zanechali budúcim generáciám skutočný prales. Bezzásahovosť sa netýkala iba Bavorského lesa. Platí vo všetkých štrnástich nemeckých národných parkoch. Preto sú aj národnými parkami a nie hospodárskymi lesmi."
http://www.webnoviny.sk/cestov...
 

green je učelový fanatik?

Ubližuje ti môj názor? Mimochodom hovorím o Bavorsku, čo je jedna krajina Spolkového Nemecka a Bavorský les je región a teda jeden národný park z územia asi o rozlohe jedného percenta z Bavorska...
 

Mr. Kravčík

Pán Kravčík, áno hovoríte o Bavorsku. Ale spomínate aj ochranárov, že sa údajne spojili. Je teda logické, že sa jedná o chránené územia a nie o hospodársky les v Bavorsku. Chráneným územím je v tomto prípade Bavorský les, kde sa nezasahuje zo zákona, na to netreba žiadnu dohodu ochranárov a lesníkov. Netuším, prečo by sa mali ochranári s lesníkmi dohodnúť o tom, čo budú lesníci robiť v obyčajnom hospodárskom lese. To je výlučne v kompetencii lesníkov a nie v kompoetencii ochranárov. Stále teda platí, že klamete a zavádzate verejnosť.
 
Hodnoť

pan Kravcik je mi luto

ale narodne parky a zvlast rezervacie by nemali byt o dokazovani si co s prirodou vie urobit clovek. takychto prikladov uz mame dost inde ..
 

Pán Kaliský

v článku píšete, že došlo k vyváľaniu umelo vysadeného lesa, tak ak človek niečo zlé urobil, tak by to aj človek mal napraviť. Príkladov síce máme dosť, ale negatívnych a mali by sme ponúkať aj pozitívne príklady...
 

Clovek

keby radsej nic nenapraval ... neviem kde sa berie ten pocit cloveka, ze vie co les a priroda potrebuju. Vystacili si miliony rokov bez cloveka.
 

Ak človek niečo pokazí

tak by to mal napraviť. Vysvetlite mi, ako je možné robiť samovývoj v človekom poškodenom lese. Keď v Bavorsku po veternej smršti v roku 1988 padlo v monokultúrnych lesoch viac ako 70 m3 dreva, tak ochranári s lesníkmi sa nehádali, ale s nimi spolupracovali na ekologizácii lesov v celom Nemecku. Výsledok? Predišli ďalším kalamitám a dokonca robili také kroky, ktoré aj stojace monokultúrne lesy dovolili vyrezať za podmienky, že sa tam vysadí zmiešaný les. Pred rokom som bol v jednom z nich, kde som ja osobne v 90-tych rokoch vysadil viac ako 100 tisíc stromčekov rôznych druhov od listnáčov až po ihličnany pri Mníchove a je to dôkaz, že sa to dá. A čo my? Od extrému, po extrém. Buď totálne niečo chránime až tak, že potom sa to zdevastuje. Príbeh Tatier je presne o tom. A výsledok zdecimované lesy na celom Slovensku...
 

Ale notak,

v pradavnych dobach mohlo vyhoriet aj pol planety a les sa vzdy obnovi. A sam. Posobenie cloveka na tejto planete sa rovna zrnku piesku na Sahare v existencii Zeme.
Casto krat si clovek len mysli, ze nieco naprava, a pritom kona este horsie ako predtym. Nehovorim, ze je to tento pripad. Ale "napravanie" clovekom moju doveru nema.
Ja som bol zase niekolko krat v amazonskych pralesoch, videl som deforestaciu, aj naslednu kultivaciu, ci rozsiahle plochy, ktore boli ponechane prirode. Nevyhadzujme si tu, co kde ako a kolko vysadil. Moja pointa bola, ze ak si clovek mysli, ze je chytrejsi ako priroda, tak sa myli. Tu sa totiz nesutazi, kto je lepsi alebo mudrejsi.
 

samovyvoj je ziadany

Uz aj tak to vyriesili za nas http://ec.europa.eu/environmen...
 

...

U nás hovoriť o spolupráci, kde sa každý, kto vie že je smrek strom cíti za ekológa a teda jeho tvrdenia sú nedotknuteľné, je úplne absurdné. Väčšinu TANAPU mohol len práve taký diletant vyhlásiť za národný park, keď tam boli umelo vysadené smreky neznámeho pôvodu, z temer pol Európy. To je národný park, umelo vysadené smreky pol Európy? U nás áno, pre toho, kto sa vyhlási za ekológa a chce žiť z našich daní.
Autor ukazuje pekné zábery s prírody Tatier, ale stovkami hektárov mŕtveho lesa, pre diletantský prístup "ekológov a ochranárov" už čitateľa neoboznámi. Pretože práve tam bola potrebná spolupráca ako uvádzate a nie tupý prístup nad všetko nadradených a nadrapených "ochranárov", ktorý sa u nás presadil.
 

wiezik

Keby clovek tatry nevysadil tak tu neni takmer ziadny les. Centrálna cast nech je demonstracnou plochou lesnikov a ticha a koprova zase ochranarov. Uvidime kde bude stabilnejsi les a kedy. Ticha a koprova ma nezaujima lebo skonci.zle. bud zhori alebo vyschne. Keby to tam videl moj dedo ktory to tam vysadzal az po hornu.hranicu lesa asi by nabojmi na ochranarov nesetril. Prebierkove porasty vysadene mozolami a potom nasich dedov ktori vynasali na.chrbtoch hlinu a par stromcekov. Konecne to tam zacalo rast, zelenat sa a takto to je znicene. Ale vy pan viezik a vasa masineria ste tam nespravili nic. Viete len komentovat tie vase chore nove myslienky. Kde je pokora pred nasimi predkami. Vy ste chudák s chorým myslením aj s lukáčom balážom a bláznami s envirofakulty tuzvo.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Štefan Holý: Sulík - nová verzia Jána Ľuptáka? 7 795
 2. Jozef Kmeto: Kotlebovci chcú presadiť analýzu neslovanských čŕt niektorých občanov 1 548
 3. Martin Borguľa: Taká obyčajná normálnosť – to je to, čo tu chýba 1 503
 4. Pavel Weiss: Otvorená aj skrytá diskriminácia seniorov na pracovnom trhu 1 053
 5. Stanislav Martinčko: Izolujú úrady pre vírus Súmračnú ??? 943
 6. Monika Nagyova: Skutočný život, skutočné city. Welcome to Bratislava city. 753
 7. Ivan Husár: Národný futbalový štadión a zbabelé postupy ministerky Lubyovej 695
 8. Samuel Zubo: Cestoval som s voličom Kotlebu 612
 9. Andrej Vágner: Rybársky zväz už rok šikanuje dôchodcu - štát sa už rok nečinne prizerá 515
 10. Vladimír Bednár: Zabitie Solejmáního ako odkaz pre Putina 461

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Dôchodcovia si 13. dôchodok nezaslúžia !
 2. Dušan Seberíni: Naše archeologické mysteriózne monštrum
 3. Jakub Tinak: Môj prvý blog roku 2020
 4. Štefan Vidlár: Už nech to skončí!
 5. Michal Páleník: Otcovia – choďte na materskú „dovolenku“ v piatky
 6. Simona Mačorová: Análny sex
 7. Filip Tuhy: Parkour nie je gymnastika
 8. Olívia Lacenová: Libra by mohla prvý polrok posilňovať. O jej osude však rozhodne záver roka
 9. František Stručka: Ako železnice premrhali 600 miliónov korún na elektromeroch
 10. Jozef Legény: Zelené odpustky pre klimatických hriešnikov (Green indulgences for climate sinners)

 1. Proti Kiskovi už existuje tretie video, zatiaľ najkratšie
 2. Pellegriniho hospitalizovali pre infekciu dýchacích ciest, dočasne ruší program
 3. Mazurek ma inšpiroval. Prešlo ma to v Osvienčime (odomykáme)
 4. V nemocnici po premiérovi hospitalizovali aj Borisa Kollára
 5. Google stopol videá Smeru, ten sa vyhovára na technické úpravy
 6. Zbohom, kapitán! (Samo Marec sa lúči s Andrejom Dankom)
 7. V prípade výbuchu plynu v Prešove obvinili dvoch stavbyvedúcich
 8. Vlhová sa môže stať líderkou Svetového pohára, po prvom kole je priebežne druhá
 9. Ľudia zo zvolenskej bytovky dali na kotlebovca žalobu
 10. Lustrovanie novinárov vyšetrujú už rok, policajní riaditelia sú v civile

Už ste čítali?