Posledná pevnosť

Autor: Karol Kaliský | 23.3.2010 o 7:30 | (upravené 23.3.2010 o 7:38) Karma článku: 14,53 | Prečítané:  3543x

Nedávno sa mi dostala do rúk toľko očakávaná kniha o medveďoch a divokej prírode Tichej doliny. Kniha má príznačný názov - "POSLEDNÁ PEVNOSŤ - 15 rokov s medveďmi" a vznikla spojením pätnásťročných skúseností slovenského odborníka na medvede Erika Baláža a umenia talianskeho fotografa Bruna D'Amicis. Autori tejto unikátnej knihy strávili v tatranskej divočine stovky náročných dní a nocí. Autentické príbehy a osobné skúsenosti z pobytu v teréne, spolu s viac ako 130 nádhernými fotografiami svetovej kvality, prekonávajú všetky slovenské publikácie o medveďoch. Kniha búra vžité mýty a vyzdvihuje význam ozajstnej divočiny. Zaujme široký okruh ľudí, od milovníkov prírody a fotografie, poľovníkov až po bežných čitateľov. S láskavým súhlasom autorov vám prinášam niekoľko fotografií z knihy aj so sprievodným komentárom tretieho člena projektového tímu - filmára Roberta Rajchla:

Priamo uprostred Tatier leží rozľahlá Tichá dolina. Spolu so svojou menšou sestrou Kôprovou je jedným z posledných ostrovov nerušenej divočiny v Európe. Dodnes tu uprostred vysokých hôr a starých lesov slobodne žijú všetky tri naše veľké šelmy – vlky, rysy a predovšetkým medvede. Tichá dolina je stále kráľovstvom medveďa. Tak ako po tisíce rokov, aj dnes tu môžu medvedice vychovávať svoje mláďatá bez strachu, že budú zastrelené alebo rušené ľuďmi. Je to skutočný medvedí raj.

erik.jpg
Erik kráča po horskom hrebeni s Kriváňom v pozadí
         foto © BRUNO D´AMICIS

Najväčšou hodnotou Tichej sú však rozľahlé lesy. Magické spoločenstvá, ktoré sa vyvíjajú len podľa zákonov prírody. Odľahlé žľaby ukrývajú pravé pralesy a do stavu pôvodnej divočiny sa opäť vracajú aj časti dolín, ktoré boli kedysi pozmenené človekom.

kupel.JPG
Medvedí kúpeľ
                                                                     foto © KAROL KALISKÝ

Od roku 2004 sa však človek pokúša dobyť aj túto poslednú pevnosť pod zámienkou „pomoci lesu“ spamätať sa z víchrice. Slovenská spoločnosť si žiaľ zatiaľ neuvedomuje skutočnú hodnotu Tichej. V Západnej Európe zase vôbec netušia, že také divoké miesto existuje ...

rodinka.jpg
Medvedica s mláďaťom v poraste štiavu
                            foto © BRUNO D´AMICIS

To je dôvod, prečo vzniká nový filmový a fotografický projekt s pracovným názvom „Posledná pevnosť“.  Jeho jediným cieľom je ukázať ľuďom skutočnú hodnotu a krásu tejto divočiny. Ticho inšpirovať k úcte.

svinica.jpg
Rozkvitnuté hadovníky v Tomanovej doline
                       foto © BRUNO D´AMICIS

Asi by som sa márne snažil vyjadriť svoje pocity lepšie ako to urobili samotní autori, preto si pomôžem slovami Erika Baláža z úvodu knihy:
"... Ponúkame vám naše skutočné skúsenosti s medveďmi, príbehy, ktoré sme naozaj zažili, fotografie verne zachytávajúce atmosféru divokej prírody. Kniha však nie je len zbierkou poviedok a zoskupením fotografií. Je tiež opisom našej cesty za poznaním, nikdy nekončiacim hľadaním pravdy o medveďoch a miznúcej divokej prírode."
a citátom z predslovu knihy, ktorý napísal  fotograf a biológ Bruno D´Amicis:
"... Keď po horskej lúke kráča medveď, hory sa zdajú vyššie, údolia hlbšie, lesy tmavšie a tajomnejšie. Medveď dáva divočine mierku.
To je to čo som sa snažil zachytiť počas tých troch rokov a sprostredkovať fotografiami v tejto knihe. Vzdávam tým moju pokornú poctu tomuto druhu, ktorý prekračuje hranice vedy a fantázie. Pretože som skutočne presvedčený, že potrebujeme medvede, v súčasnosti viac ako kedykoľvek predtým, keďže miesto bez medveďov sa stáva malým aj pre naše sny."

Viac informácií a ukážky z knihy môžete nájsť na stránke http://www.arollafilm.com/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Evita sa zbavila stratového vydavateľstva. Spôsobom, aký využil aj Bašternák

Podnikateľka a spisovateľka Eva Urbaníková zrušila svoje vydavateľstvo. Urobila to spôsobom, ktorý ministerstvo označuje za špekulatívne.

DOMOV

Dobré ráno: Slovensko sa pustilo do Uberu, konečne

Slovenské ministerstvo objavilo Uber.

ŠPORT

Za to, čo spravil stopér Chelsea, by sfúkli aj prípravkára

Barcelončan Lionel Messi dal gól proti Chelsea na deviaty pokus.


Už ste čítali?